[spenden] 

[infoblatt]
        

Koło pomocy dla dzieci poszkodowanych

przy Kosciele Baptystów Berlin-Köpenick,
członek lokalnego oddziału Agenda 21
 

w wyniku napromieniowania

     
profile

 

informacji po polsku                                                                   Partnerzy»

 

 

 

 

Historia projektu rozpoczęła się w 1990 roku. Kilka lat po wybuchu reaktora atomowego w Czarnobylu na Ukrainie w 1986 roku, było wiadomo, że jego skutki będą dla ludzi tragiczne jeszcze przez następne dziesięciolecia. Pomysł pomocy dzieciom z Białorusi, poszkodowanym w wyniku napromieniowania, zrodził się w Krakowie, w Polsce i przywędrował do Berlina. Podjęliśmy wspólną akcję aby pomóc dzieciom i pokazać, że inni o nich nie zapomnieli. W tych trzech krajach zaangażowani są ludzie we współpracy w niesieniu bezpośredniej i pośredniej pomocy dzieciom poszkodowanym w wyniku napromieniowania i żyjącym w trudnych warunkach socjalnych oraz osobom niepełnosprawnym i ich rodzinom.

- sytuacja na Białorusi
- dlaczego trój partnerstwo Białoruś-Polska-Niemcy
- wakacyjne pobyty wypoczynkowe / dla dzieci z rejonu Mogiliewa/
- operacje serca / dla dzieci z rejonu Mogiliewa/
- pomoc niepełnosprawnym
- zadania i motywacje Koła Przyjaciół
- kontakty w Polsce i Niemczech

 

Faktem jest, że szczególnie dzieci na Białorusi, gdzie w 1986 roku opadło 70 % substancji
radioaktywnych, muszą żyć w ekstremalnie pogarszających się warunkach. Możliwości diagnostyki i leczenia chorób, które powstały bezpośrednio po emisji i będą jeszcze powstawały, są niewystarczające

 

 

 

 

 

  Oprócz tego przebieg „normalnych” chorób, przez znaczne osłabienie systemu immunologicznego, bywa bardziej nieprzewidywalny i niebezpieczny. Najczęściej występuje rak tarczycy i białaczka. Żywność na Białorusi pochodzi prawie w całości z własnych produktów. Możliwości odpoczynku i rekreacji we własnym kraju praktycznie nie istnieją. Wyjazdy za granicę są dla większości niedostępne z powodów finansowych. Według opinii znanych naukowców nie można w najbliższych latach oczekiwać znacznego zmniejszenia poziomu skażenia ziemi, wody i powietrza. W uznanym wcześniej za zabezpieczony, ale pękniętym sarkofagu nieszczęsnego reaktora atomowego na Ukrainie ciągle istnieje zagrożenie. Z szacunków wynika, że 65 mln ludzi żyjących w najbardziej skażonych rejonach Białorusi, Ukrainy i Rosji otrzymało pokaźną dawkę napromieniowania. 

Polska jako miejsce wakacyjnych pobytów dzieci i ich leczenia została wybrana z kilku powodów jak: niskie koszty pobytu i opieka medyczna w porównywalnym standardzie, krótsza droga dla niezupełnie zdrowych dzieci i podobieństwo językowe ułatwiające komunikację. Oprócz tego istnieją szanse, aby poprzez wspólne działanie lepiej się poznać i zrozumieć historyczne uwarunkowania konfliktów miedzy narodem niemieckim i innymi narodami Europy . Dla nas jako partnera niemieckiego jest to szczególnie duża odpowiedzialność. 

Dzieci przyjeżdżają na wakacje do Rabki, dziecięcego kurortu położonego między Krakowem i Zakopanem. Od 1991 roku z 3-4 tygodniowych pobytów wakacyjnych skorzystało około 500 dzieci. Przez pobyt w czystym środowisku i spożywanie nie napromieniowanej żywności 
dzieci otrzymują możliwość stabilizacji osłabionych funkcji organizmu, co lekarze wyraźnie podkreślają. Do 30 osobowej grupy od kilku lat dołączanych jest kilkoro dzieci niepełnosprawnych
które często przyjeżdżają wraz z rodzicami. Wspólny wypoczynek i pedagogiczna opieka jest szczególnie ważna dla rodziców niepełnosprawnych dzieci, często samotnych matek. Na Białorusi nadal niepełnosprawni obywatele są spychani poza nawias społeczeństwa. Każdego roku kilkuosobowa grupa z FSK spędza z dziećmi w Rabce jeden tydzień. Wspólny wypoczynek ma

 
 

[na wierzchu]


 

  Sprawozdanie roczne 2010

 

 

 

 

 

Pomimo wielu przygotowan dotyczacych obchody 25-tej rocznicy katastrofy w Czernobylu, ktora wydarzyla sie 26 marca 1986 roku, jest dla nas wazne podsumowanie dorobku pracy Zwiazku Pomocy w roku 2010.

Rowniez w zeszlym roku podjelismy probe zaangazowania sie wykorzystujac wyprobowana juz przez nas prace nad konkretnymi projektami, do ktorych nalezaly: projekt na Bialorusi z osobami niepelnosprawnymi oraz wakacje i operacje serca dla bialoruskich dzieci. Dwa ostatnie projekty przeprowadzane byly w Polsce. Cala praca dotyczaca w.w projektow zostala przez nas udokumentowana. Ponizej odpowiednie wycinki tej dokumentacji.

 

 

 

 

 

W lutym 2010 roku rozpoczelismy dwa projekty w ramach pracy z niepelnosprawnymi osobami. Sponsorami sa rzad z 5-tym Bialoruskim Programem Pomocy oraz „Brot für die Welt“ („Chleb dla swiata“). Tytuly tego programu brzmia: „ABC tworzenia specjalistycznych miejsc pracy dla osob niepelnosprawnych“ oraz „Praca- tez potrafimy“.

Celem tych projektow jest stworzenie „sozialnych przedsiebiorstw“ – po 3 dla kazdego projektu, w ktorych zatrudnione beda niepelnosprawne, pelnoletnie osoby. Tego rodzaju miejsca pracy beda objete szczegolna opieka i dostosowane do potrzeb powyzszych osob.

Dla BelAPDliMI jako niepanstwowej organizacji niepelnosprawnych dzialalnosc gospodarcza byla do tej pory niemozliwa z uwagi na przepisy prawne. Z zwiazku z powyzszym utrudnieniem powolala ona do zycia przedsiebiorstwa w roznych miejscowosciach jako samoistna spolka. Od paru  juz lat istnieje pierwsza wzorcowa firma krawiecka w Stolin, w poludniowej Bialorusi, z ktorej uslug korzystaja osoby prywatne i urzedy, i do ktorej dolaczyl dzial ceramiczny i drzewny. W Baran powstaje firma produkujaca torby i wykonujaca prace drukarskie, w Minsku, Baranovitshi i Luninez – drukarnie produkujace wizytowki, bloki do notowania, broszury, teksty informacyjne. W Kalinkovitshi, w istniejacych tam dwoch malych cieplarniach uprawiane sa rosliny ozdobne i uzytkowe.

 

 

 

 

 

Zwiazek musi wygospodarowac pomiedzy 10 a 20 procentami.

O wakacjach wypoczynkowych 2010 w Polsce donosi Christine (21): “25 bialoruskim dzieciom (z niepelnosprawnoscia lub bez) zostalo umozliwione spedzenie w Polsce 3 tygodni w nieskazonym promieniowaniem otoczeniu. Przez 2 tygodnie, przy wspolpracy z polska parafia Baptystow w Rabce, dziecmi zajmowali sie bialoruscy opiekunowie, ktorzy w tym celu gotowi byli wykorzystac swoj caloroczny urlop. Program ostatnigo, 3 tygodnia zorganizowany zostal przez niemieckich wolontariuszy i czlonkow Zwiazku Pomocy.

Po naszym przyjezdzie do Rabki, dzieci, ktore nas wczesniej nie widzialy, przywitaly  nas bardzo serdecznie i radosnie. Wieczorem odbylo sie oficjalne powitanie, ktoremu towarzyszyly muzykalne, taneczne oraz aktorskie przedstawienia.

Pomimo sporej roznicy wieku (pomiedzy 8 a 17 latami), dzieci braly chetnie udzial w zorganizowanych przez nas kreatywnych ofertach. Fascynujacy byl fakt, ze dzieci skupialy sie przy naszym stole z roznymi materialami do pracy kreatywnej, chociaz  ten punkt programu nie zostal jeszcze oficjalnie ogloszony. W czasie posilkow staralismy sie nawiazac  blizszy kontakt z dziecmi… .

 

 

 

 

 

Niezaleznie od utrudnionej komunikacji (niewiele bialoruskich dzieci potrafi mowic po angielsku, a i nasza znajomosc jezyka rosyjskiego jest niewielka) udawalo nam sie przy pomocy „rak i nog“ jakos sie porozumiec… .

Jeszcze nigdy w zyciu nie spotkalam sie z takim objawem wdziecznosci i z tako zdolnoscia do zachwycenia sie, do radosci… .

Odnosnie projektow medycznych jestesmy wdzieczni i szczesliwi, ze 49 operacja serca Uljany Kovrik przebiegla pomyslnie oraz, ze pooperacyjne badanie wykazalo, iz nastepne operacje nie sa juz konieczne.

W tym miejscu nasze szczegolne podziekowania na rece wszstkich osob, zaangazowanych w w.w projekty.

Z wynikow kreatywnych prac bialoruskich dzieci powstal interesujacy kalendarz (wydany przez drukarnie Abel z Mellensee) pod tytulem: „I pomimo wszystko mamy przyszlosc“, bedacy rowniez sygnalem na rok 2011. Pare egzemplarzy jest jeszcze do nabycia.

 

 

 

 

 

  (Benjamin Braun, Christine Schubach, Diethelm Dahms, Rose Braun)

 
 

[na wierzchu]


 

Partnerzy

 

 

w Polsce

Dzieciecy Szpital Kliniczny Uniwersytetu Jagiellonskiego w Krakowie
c/o Elzbieta Kowalczyk
tel:     +48 (0)12 6581607 

email: elakrak@friko6.onet.pl

 

 

w Niemczech

Joachim i Rosa Braun 
Thürnagelstr. 16 
D-12555 Berlin 
tel:        +49 (0)30 656 0128
fax:      +49 (0)30 649 057 22
e-mail:  
info@belarus-projekt.org

 

 

w Białorus

please use the polish or the german contact!

 
 

[na wierzchu]


[archiv]   [veranstaltungen]  [kontakt]  [impressum] [datenschutzerklärung]
         

letzte aktualisierung:

10.02.2019 Sie finden uns auch unter www.spendenportal.de

© 2003-2019